BARF / Blog / План за хранене на майки и техните кученца

06/06/2022

План за хранене на майки и техните кученца

План за хранене на майки и техните кученца

Женските кучета, които се хранят с балансирана, сурова храна, са по-плодовити, радват се на по-лекна бременност и имат по-здрави кученца. Самите кученца, ако се отглеждат на сурова храна, растат по-здрави и имат по-дълъг живот. Това е така, защото добре балансираната, сурова храна е най-естествената, биологично подходяща храна за тях.

Представете си поколение след поколение хора, които се хранят с неподходяща храна. От това, което се случва в развиващите се страни (и на хората в неравностойно положение в западните страни) знаем, че лошата диета води до по-ниска фертилност, лошо здраве и по-къса продължителност на живота. За разлика от тях, хората, които ядат това, което природата е предвидила за тях, се радват на по-висока плодовитост, по-добро здраве и по-дълга продължителност на живота . Кучетата не са по-различни в това отношение. За да постигнат оптимално здраве, те се нуждаят от диетата, която е най-естесвена за тях – сурово месо, сурови кости и определено количество растителна материя.

Връзката между диетата и генетичната предиспозиция

Много се говори за това как прекомерното размножаване  причинява всякакви генетични здравословни състояния при кучетата. Въпреки че това е вярно, то отклонява вниманието от друга възможна причина: преработената храна.
Преработената храна има два сериозни недостатъка. Първо, има сериозен дефицит на съставките, от които кучетата се нуждаят, за да поддържат добро здраве. Второ, съдържа съставки, които действително увреждат здравето на кучето. Когато експертите описват здравословен проблем като „генетичен“, те може би пренебрегват нещо по-очевидно: ефекта от храненето на поколение след поколение кучета с преработена храна.       

Един добър пример е заболяванията на скелета. Почти нечувани преди да се появи преработена храна, костните заболявания сега са широко разпространени. За да имат здрави кости кучетата се нуждаят от калций и други жизненоважни хранителни вещества, които се намират само в суровите кости. Всяко поколение, което не получава тези жизненоважни хранителни вещества, изграждащи костите, е по-слабо от предишното. Съвременните решения на костните заболявания, включващи различни лечения, както и унищожаване и селективно размножаване, никога няма да решат проблема. Това, което трябва да се случи, е повторното изграждане на здравословен „запас“ чрез правилната диета.

Естествено хранене за кърмачки и бъдещи майки

Майките и бъдещите майки се нуждаят от повече храна от другите възрастни кучета. Освен в количеството няма разлика в начина, по който трябва да се хранят.

Преди бъдещата майка да се разгони трябва да започнете  леко да увеличавате количеството храна, което получава. Намалете количеството зеленчуци в диетата й и й давайте повече пилешки крилца и повече яйца. Ако се притеснявате, че може да има проблеми със зачеването, можете да помислите за някои допълнителни добавки, като масло от черен дроб на треска, витамин Е, В комплекс, витамин С и храни с високо съдържание на цинк. Не добавяйте добавки, без да сте потърсили  професионален съвет.

Внимавайте с храните (особено комерсиалните), в които е добавен глюкозамин, тъй като той може да попречи на зачеването. Идеята е кучето малко да увели теглото си, в периода на чифтосването, защото тялото й ще реагира на увеличения прием на храна с увеличаване на производството на хормони. Това от своя страна ще доведе до по-голяма плодовитост. Трябва да продължите да я храните малко повече от обикновено около седмица след чифтосването и след това да се върнете към нормалното количество.

За всеки случай проверете дали майката не е анемична (сигурен признак за лоша диета) и се уверете, че няма външни и вътрешни паразити. Майката трябва да е с идеалното си тегло, тоест слаба, без да е твърде слаба. Тя трябва да има много енергия, гъвкава еластична кожа, лъскава козина, съвсем малко мазнина и добре развита мускулатура.

След зачеването

Ако майката е на диета със сурова храна, тогава през първите две трети от бременността й, освен ако няма някакъв здравословен проблем, вероятно няма да има нужда от промяна в количеството храна, което приема. През последната трета от бремеността, тоест последните три седмици, трябва да се стремите към постепенно увеличаване на храната. Това е така, защото кученцата растат най-много в този период.

Общото правило е това:
•    седмица 6: увеличете количеството с 5–10%
•    седмица 7: увеличете количеството с още 5–10%
•    седмица 8: увеличете количеството с още 5–10%
В края на осмата седмица тя трябва да приема с 1/3 до половината повече от нормалното количество храна. Разпределете количеството за целия ден като се съобразявайте и с общото и състояние.
•    седмица 9: започнете постепенно да намалявате количеството храна

Докато дойде момента на раждането, тя трябва да яде около една четвърт от това, което е яла през осмата седмица. Препоръчително е храната да има по-малко кости и повече зеленчуци, за да може диетата и да има нежен, слабителен ефект. В деня преди раждането много майки се отказват напълно от храната си.

Въпреки увеличения прием на храна през последните няколко седмици не трябва да допускате кучето да качи килограми. Това от което се нуждае бъдещата майка са допълнителни протеини, витамини, есенциални мастни киселини и минерали, точно това, което осигурява една добре балансираната сурова диета. Между другото, има няколко неща, които трябва да избягвате по време на бременност. На първо място, не давайте храна с твърде много витамин А (като масло от черен дроб на треска) през първите пет или шест седмици от бременността, тъй като това може да бъде опасно за здравето на плода. Преди бременността и след като майката кърми, маслото от черен дроб на треска обаче е ценно. Второ, не давайте на майката допълнително калций докато е бременна. Всъщност през последната седмица или две много развъдчици преминават към диета с по-ниско съдържание на калций. Защо? Защото това правят майките в дивата природа! Те ядат много повече месо (и месо от органи, особено черен дроб, който има слабително действие), отколкото кости. Защото имат нужда от повече протеин в този период. Твърде много калций по време на бременността може да доведе до калцификация на тъканите и до други вродени дефекти при кученцата.

След щастливия ден

Ако майката иска да изяде плацентата не я спирайте! Тя е богата на хранителни вещества, които ще помогнат да я подсилите през първите няколко дни след раждането на кученцата, когато може да откаже да яде.
Като цяло, ако майката е на добре балансирана диета със сурова храна, докато кърми кученцата си, обикновено може да й се дава толкова храна, от колкото тя има нужда. Единственият път, когато може да ограничите количеството храна, е през първата седмица или ако котилото е много малко. След като кученцата се родят, майката трябва да се върне близо до идеалното си тегло, тоест теглото, което е била преди да забременее, и трябва да поддържа това тегло, докато кученцата не бъдат отбити. Това обикновено е  период от пет до шест седмици.

Когато отбивате кученцата трябва да намалите количеството храна, което давате на майката. Идеята е тялото и да регистрира, че млякото вече не е необходимо. Ако приемем, че тя произвежда достатъчно количество мляко, намалете храната й до нормалното количество и спрете да й давате пилешки крилца, докато престане да кърми.

Как естествената диета повишава плодовитостта

Да не забравяме, че за едно танго са необходими двама! Мъжките кучета са също толкова склонни да страдат от проблеми свързани с плодовитостта, колкото и женските кучета. Повечето комерсиални храни за кучета предлагат много тесен спектър от хранителни вещества, мазнините и протеините са с променен състав, често имат високи нива на химикали, изкуствен калций, сол и захар, а в същото време липсват естествени антиоксиданти, ензими, налични микроелементи и фитохимикали и... разбирате каква е идеята!

Според д-р Йън Билингхърст, един от ефектите на храненето с преработена храна на няколко поколения кучета е значително намалената плодовитост. Той посочва, че „най-добрият начин да се уверите в ниска или липсваща плодовитост... е да нахраните кучетата със суха храна, започвайки от времето, когато са кученца“. По нататък в книгата си „Grow Your Pups with Bones“ Билингхърст обяснява защо различните елементи (есенциални мастни киселини, витамин А, витамин С, антиоксиданти и така нататък) в диетата със сурова храна повишават плодовитостта.

За мъжките кучета той акцентира върху нуждата от цинк, който се среща естествено в агнешкото, говеждото, пилешкото, черния дроб, яйцата и морковите, както и метионин (намира се в яйцата), магнезий (в зелените зеленчуци), манган (зелени зеленчуци) и селен (в яйцата). Билингхърст смята, че винаги е по-добре кучетата да получават всички тези хранителни вещества от храната си и предупреждава да не се прекалява с добавките. Ако се налага да се взимат добавки е жизненоважно да получите професионален съвет, заради опасността от предозиране.

Хранене на новородените кученца

След като са отбити от майката за малките кученца е жизненоважно за да бъдат захранени с най-подходящата храна. За кученцата е особено вредно да ядат преработени храни, съдържащи вредни съставки, добавки и химикали. Стомашната лигавица на кученцето е по-пропусклива от тази на възрастното куче, така че рискът от причиняване на трайни здравословни проблеми е много по-голям.

През първите три седмици от живота им вашите кученца не се нуждаят от нищо повече от майчиното мляко. Отбиването трябва да бъде постепенен процес, започващ на три до четири седмици и завършващ на около осем седмици, ако майката има достатъчно мляко. Най-ранния период, в който едно кученце може да бъде захранено с твърда храна е на 3-седмична възраст. Както при хората, колкото по-дълго кученцата се хранят с майчиното си мляко (в рамките на 8- до 12-седмично време... не за неопределено време!), толкова по-добре е това за тяхното развитие.

На три седмици можете да предложите на кученцата нарязани парченца пилешко крилце, за да ги ближат и да си играят. Няма значение дали ще ядат от тях. Важното е да се запознаят с миризмата и вкуса.
След четвъртата седмица можете да започнете да въвеждате бавно твърда храна. След около шест или седем седмици кученцата трябва да бъдат почти отбити. Те все още могат да пият майчино мляко, но то няма да бъде основният им източник на хранене. Между другото, ако има храни, които искате вашите кученца да ядат, когато са възрастни, това е подходящ момент да ги запознаете с тях.

По отношение на обема на храната няма строго правило, но най-общо казано, трябва да следвате тези указания:
0-4 месеца: 8%
4–6 месеца: 6–8%
6-9 месеца: 4%
9-12 месеца: 3%
12 месеца: 2%

Процентът се отнася до дневното количество храна спрямо телесното тегло на кученцето.

Съвети за хранене на кученца

Преходът от майчиното мляко към сурова храна трябва да стане постепенно. Храносмилателната система на кученцето има нужда от няколко седмици за да се справи със 100% диета за възрастни.
Съществува схващане, че кученцата трябва да се хранят с по-твърда храна вечер, тъй като това им дава време да я усвоят правилно, докато спят.

По време на прехода може да им давате лесно смилаеми храни, като яйчни жълтъци, натурално кисело мляко, козе мляко и дори малко пасирани зеленчуци. След четвърта, пета и шеста седмица бихте могли да предложите леко сварено пиле и може би да добавите пробиотични и храносмилателни ензими. Пилешките крилца са добри от шест седмици, но в идеалния случай трябва да са от млади птици. На кученцата не трябва да се дава никаква храна с повече от 10 или 15% костно съдържание, докато не навършат 10 или 12 седмици.

Хранете кученцето си три или четири пъти на ден до навършване на 12 седмици и след това два пъти на ден, докато порасне напълно. Малките породи са склонни да достигат пълен размер между 8 и 10 месеца, по-големите породи между 10 месеца и една година. На гигантските породи може да са необходими до 16 месеца, за да достигнат зрялост.

Внимавайте с черния дроб! Може да причини редки изпражнения. Най-подходящ е агнешкия черен дроб.

Не е нужно да ползвате добавки, но ако искате, тогава помислете за водорасли на прах, витамини от група В, витамин С, масло от ленено или конопено семе и дори от време на време хапчета с мултивитамини. Но подхождайте към добавките внимателно и потърсете професионален съвет. Имайте предвид, че малко чесън и джинджифил в диетата ще помогнат да ги предпазите от паразити.

Източник: honeysrealdogfood.com

Ако нашите съвети не са ви помогнали свържете се с нас за да обсъдим вашия случай: barf.bg/bg/contact

BARF by A&D - Back to Nature. Αποκλειστικός αντιπρόσωπος της A&D Natural Foods για τη Βουλγαρία     |    Design and development by SFC